Սեպտեմբերի 30-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությունը նախաձեռնել է աննախադեպ միջոցառում՝ «Արդյո՞ք մարդու իրավունքները համընդհանուր են. «գորշ գոտիների» մոռացված մարդիկ» խորագրով:
Քննարկման հիմնական բանախոսներն են եղել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը եւ ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ, Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի նախկին ղեկավար Ռընե Ռուքեն:
Դահլիճը եղել է բազմամարդ, ներկա են եղել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի պատգամավորներ, ԵԽ քարտուղարության ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանն իր բացման խոսքում վկայակոչելով 2018 թվականին ընդունված ԵԽԽՎ «Եվրոպայի խորհրդի եւ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների մոնիթորինգային մարմինների կողմից անդամ երկրներ, այդ թվում՝ «գորշ գոտիներ» անսահմանափակ մուտքի վերաբերյալ» բանաձեւը՝ նշել է, որ այսպես կոչված «գորշ գոտիներում» ապրող մարդկանց իրավունքները քննարկման առարկա են այնպիսի հայտնի կազմակերպություններում, ինչպիսիք են՝ ՄԱԿ-ը, ԵԽ-ն եւ այլն: Նա իր խոսքում մասնավորապես շեշտել է. «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը սահմանում է, որ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների իրացումը չպետք է կախված լինի այն տարածքի կարգավիճակից, որտեղ բնակվում են ժողովուրդները: Մարդու իրավունքներն իրենց բնույթով համընդհանուր են, եւ երբ խոսքը վերաբերում է դրանց պաշտպանությանը, մոնիթորինգին եւ գնահատմանը, չպետք է լինեն անտեսված տարածքներ եւ մոռացված մարդիկ»:
ԱԺ պատվիրակության ղեկավարն իր խոսքում նաեւ անդրադարձել է միջազգային հանրության դերակատարությանն այդ տարածքներում ապրող մարդկանց իրավունքների պաշտպանության գործում՝ շեշտելով իրադրության ճիշտ եւ ժամանակին գնահատման եւ հակազդող միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման հաջորդ բանախոսը՝ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, ներկայացրել է դեռեւս միջազգային ճանաչում չստացած պետություններում մարդու իրավունքների՝ անտեսված լինելու պատճառները, իրական հետեւանքներն ու ազդեցությունը մարդկանց կյանքում: Նա շեշտել է, որ համապատասխան կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ Մարդու իրավունքների ԵԽ հանձնակատարի մուտքը նման պետություններ պետք է լինի ազատ: Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է ԵԽ որոշ անդամ պետությունների շարժառիթները՝ միտված մոնիթորինգային մեխանիզմների մուտքն արգելափակելուն:
Ըստ բանախոսի՝ միջազգային հանրությունը պետք է ավելի ակտիվ դերակատարում ունենա այս հարցում: Նա ընդգծել է, որ միջազգային ճանաչման բացակայությունը պետք է նվազագույն ազդեցություն ունենա մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում, այլապես միջազգային կազմակերպությունները չպետք է խոսեն մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքի մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը տեղեկացրել է, որ, հակառակ Ադրբեջանի կողմից տարվող մեկուսացման քաղաքականության՝ Արցախը ստանձնել է միջազգային պարտավորություններ` միակողմանիորեն միանալով Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիային, ՄԱԿ-ի մի շարք միջազգային դաշնագրերին, ինչպես նաեւ Ժնեւյան կոնվենցիաներին: Արտակ Բեգլարյանը շեշտել է, որ անկախ միջազգային կարգավիճակից՝ Արցախի իշխանությունները եւ հասարակությունը շարունակելու են ամրապնդել արդեն իսկ գործող մեխանիզմները՝ ապահովելով Արցախում մարդու իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը:
Իր հերթին ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ Ռընե Ռուքեն խոսել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի մեկուսացման քաղաքականության մասին եւ կոչ արել միջազգային հանրությանը գիտակցել մարդու իրավունքների առաջնայնությունը, այդ թվում՝ հիմնահարցերի խաղաղ կարգավորման համատեքստում:

Беспрецедентное мероприятие делегации НС РА в ПАСЕ с участием Защитника прав человека Арцаха
30 сентября в ходе осенней сессии ПАСЕ делегация Армении  инициировала беспрецедентное мероприятие под девизом “Являются ли права человека всеобщими? Забытые люди из “серых зон”.
Основными докладчиками обсуждения были Защитник прав человека Арцаха А.Бегларян и бывший вице-председатель ПАСЕ, экс-руководитель парламентской группы дружбы Франция – Армения Рене Руке.
На мероприятии присутствовали депутаты ПАСЕ, сотрудники секретариата СЕ, эксперты, дипломаты, представители армянской общины.
Руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Р.Рубинян в своем вступительном слове, свидетельствуя принятую в 2018 г. резолюцию ПАСЕ о  неограниченном доступе мониторинговых органов СЕ и ООН по правам человека в государства-члены, в том числе в “серые зоны”, отметил, что права людей, живущих в так называемых “серых зонах”, являются предметом обсуждений в таких известных организациях, как ООН, СЕ и др. В частности, он подчеркнул: “Всеобщая декларация прав человека устанавливает, что реализация прав и основополагающих свобод человека не должна зависеть от статуса территории, на которой проживают эти народы. По своему характеру права человека всеобщие, и когда речь касается их защиты, мониторинга и оценки, не должно быть проигнорированных территорий и забытых людей”.
Глава делегации НС в своей речи обратился также к роли международного сообщества в защите прав людей, живущих на этих территориях, подчеркнув необходимость своевременной и точной оценки ситуации и принятия контрмер.
Защитник прав человека Арцаха А.Бегларян представил причины, реальные последствия и влияние на жизнь людей игнорирования прав человека в государствах, все еще   не признанных международным сообществом. Он подчеркнул, что въезд представителей соответствующих организаций, а также Комиссара СЕ по правам человека в такие государства должен быть свободным. А.Бегларян представил мотивы некоторых государств-членов СЕ, направленные на блокирование доступа к механизмам мониторинга.
По А.Бегларяну, международное сообщество должно сыграть более активную роль в данном вопросе.
Защитник прав человека сообщил, что, вопреки проводимой Азербайджаном политики изоляции, Арцах взял на себя международные обязательства, в одностороннем порядке присоединившись к ряду важных международных конвенций. А.Бегларян подчеркнул, что, независимо от международного статуса, власти и общество Арцаха будут и впредь укреплять уже действующие механизмы, обеспечивая надлежащую защиту прав человека в Нагорном Карабахе.
В свою очередь бывший вице-председатель ПАСЕ Рене Руке коснулся политики Азербайджана по изоляции Арцаха и призвал международное сообщество осознать приоритетность прав человека, в том числе в контексте мирного урегулирования проблем.